Jak urządzić ogród przed domem?

Jak urządzić ogród przed domem?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu? To wspaniale, nie wszyscy mogą cieszyć się tym przywilejem. Zastanówmy się, jak urządzić ogród przed domem, żeby było ładnie, wygodnie i w zgodzie z naturą. Projektowanie ogrodu zależy w dużej mierze od jego wielkości. Bardzo duża przestrzeń to zarówno pole do popisu jak i spore wyzwanie. Nawet małe ogródki mogą jednak spełniać wiele różnych funkcji, jeśli dobrze rozplanujemy poszczególne elementy.

Jak urządzić ogród przed domem?

Jak urządzić ogród przed domem? Część przestrzeni przed domem zazwyczaj zajmuje podjazd lub ścieżka, prowadząca od bramy do domu. Najlepiej, by biegła najbardziej intuicyjnie wybieraną przez nas trasą. Możemy wysypać ją żwirkiem, ale wygodniej będzie, gdy wyłożymy kostką albo cegłami. Możemy też użyć krążków drewna, co sprawi, że ścieżka będzie prawdziwą ozdobą naszej posesji.

Przestrzeń blisko ogrodzenia dobrze jest obsadzić krzewami. Osłonią nas od natarczywych spojrzeń sąsiadów i przechodniów, staną się też doskonałym miejscem dla ptaków na założenie gniazda. Pamiętajmy, że ptaki i nietoperze to nasi sprzymierzeńcy w naturalnej walce z komarami i innymi owadami w ogrodzie. Sprawdzą się tu gęste jałowce, krzaczaste róże, irga, ligustr czy ognik. Jeśli chcemy nadać ogrodowi wiejski, sielski charakter, posadźmy też malwy, które zwabią do naszej kwietnej enklawy trzmiele i pszczoły.

Klomby i rabaty

Następnie kolej przychodzi na klomby i rabaty z kwiatami i niższymi roślinami. Rozmieszczamy je w taki sposób, by nie ocieniały ich wyższe rośliny, np. zwarte krzewy. Najlepiej jest sadzić rośliny zielne warstwowo, aby tłem dla niższych roślin jednorocznych były byliny o wyższym pokroju. Warto tu też zastanowić się, jakie kompozycje barwne są w naszym guście. Ciekawym rozwiązaniem jest „biały ogród” czyli część obsadzona jedynie jasno kwitnącymi roślinami. Doskonale sprawdzą się tu białe róże – także pnące, lilie, mieczyki i konwalie.

Bardzo wdzięcznymi roślinami będą też gatunki pięknie pachnące, jak lawenda, np. francuska czy maciejka rozsiewająca letnimi wieczorami upojną woń. Jeżeli umiejętnie rozplanujemy wysiew poszczególnych roślin, uda nam się ograniczyć plewienie do minimum. Pamiętajmy, by nie używać herbicydów i pestycydów, które mogą wyjałowić nam glebę oraz wytruć pożyteczne owady, które zapylają kwiaty, także te należące do drzew owocowych.

Trawnik i część wypoczynkowa

Warto część ogrodu przeznaczyć na trawnik, który będzie pełnił funkcję wypoczynkową. Dzieci będą mogły wybiegać się po nim do woli a my wygodnie rozłożymy na trawie koc albo postawimy leżaczki i zrelaksujemy się. Inną metodą na pokrycie dużych połaci gruntu jest nasadzenie roślin okrywowych, np. róż albo rozchodników czy wysianie macierzanki. Ogród zyska nie tylko ciekawą plamę barwną w okresie kwitnienia, ale dodatkowo przyciągnie zapylające owady i motyle.

Jeśli cenimy obecność w naszym ogrodzie mieszkańców innych niż ludzie, możemy ułatwić im życie, np. budując domek dla jeży albo hotel dla dzikich pszczół. Są to pożyteczne zwierzęta, a starannie wykonany domek może stać się prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. Musimy jednak pamiętać, by nie używać tu toksycznych dla zwierząt farb czy impregnatów. Lepiej sprawdzą się tutaj naturalne materiały, takie jak drewno czy słoma.

Jeśli udało nam się stworzyć zaciszny kącik przez nasadzenie krzewów na obrzeżach ogrodu, to także przed domem możemy postawić meble ogrodowe, takie jak stół i ławeczkę lub krzesła. Jeśli mamy miejsce, sprawdzi się też duża, drewniana huśtawka. Pamiętajmy, by odpowiednio je zaimpregnować, aby służyły nam przez lata. Nie ma nic wspanialszego niż posiłek zjedzony pod chmurką w ciepły letni dzień albo wieczorny kieliszek wina z widokiem na własnoręcznie urządzony ogród.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 myśli na temat “Jak urządzić ogród przed domem?

Dodaj komentarz